TRAKTOWANIE ŚWIATA

W przypadku drugim należa­ło traktować cały świat ludzki jako duchową konstrukcję, dzięki której dopiero możliwa się staje przyroda i jej poznanie; pozostawało tajemnicą, jak „duch” odnajdował drogę do empirycznej rzeczywistości.  Metoda Plessnera miała przezwyciężać te fałszywe rozwiązania.Chodzi o poznanie człowieka. O swoiste, hermeneutyczne poznanie. Znaczy to, że człowiek nie ma być przedmiotem jakiejś nauki i nie ma być podmiotem samowiedzy, ma być przed­miotem i podmiotem własnego życia. W tej eg­zystencji człowiek jest nierozerwalną całością; nie jest po prostu ciałem (w tym sensie, w ja­
kim mówią o ciałach nauki przyrodnicze) ani po prostu duszą (w sensie, w jakim psychologia zajmuje się świadomością), nie jest też abstrak­cyjnym podmiotem, posłusznym prawom logiki oraz normom etyki i estetyki.

Witaj na moim serwisie o społeczeństwie! Jestem z zawodu socjologiem i badanie relacji społecznych między ludźmi to moja praca ale i ogromne zainteresowanie. Jeśli podobają Ci się treści zawarte na moim serwisie to zapraszam do likowania na fb i komentowania!
Wszelkie prawa zastrzeżone (C)